BS Baltic Dinghy Ranking 2011 10.9.-11.9.2011

Results are final as of 16:23 on September 11, 2011

2.4mR Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Helmname Crewname Club R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st 2.4mR FIN 87 Janne Laine   NPS (12) 1 9 1 1 3 27 15
2nd 2.4mR FIN 168 Rikard Bjurström   Näsijärvi Segelsällskap 2 6 1 3 (14) 5 31 17
3rd 2.4mR FIN 144 Kaj Panttila   TaPS 5 3 8 (18 OCS) 3 4 41 23
4th 2.4mR FIN 163 Pär Fröman   NJK (13) 10 3 2 2 9 39 26
5th 2.4mR FIN 145 Timo Lankinen   NPS 1 7 (12) 4 6 10 40 28
6th 2.4mR FIN 162 Harri Malm   HSK 3 11 2 (12) 4 8 40 28
7th 2.4mR FIN 169 Pelle Strömman   WSF 8 (12) 4 6 7 6 43 31
8th 2.4mR FIN 164 Niko Salomaa   Turun Pursiseura, TPS 7 8 5 5 (13) 7 45 32
9th 2.4mR FIN 135 Jussi Mattila   HSK (15) 5 10 10 8 2 50 35
10th 2.4mR FIN 129 Lauri Virkkunen   SuPS 10 9 11 7 5 (13) 55 42
11th 2.4mR FIN 146 Harri Nurmio   TaPS 4 4 13 11 (17) 11 60 43
12th 2.4mR FIN 152 Sauli Ylitalo   HeiPS 6 2 (17) 8 12 17 62 45
13th 2.4mR FIN 139 Nisse West   WSF 14 13 6 14 (15) 1 63 48
14th 2.4mR FIN 156 Anna-Liisa Oxby   NPS 11 (15) 14 9 10 12 71 56
15th 2.4mR FIN 121 Antero Karjalainen   HSK (16) 14 7 13 9 15 74 58
16th 2.4mR FIN 159 Tomi Huovinen   N 9 (16) 15 16 11 16 83 67
17th 2.4mR FIN 130 Kalle Virkkunen - HSK 17 (18 DNF) 16 15 16 14 96 78

606 Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Helmname Crewname Club R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st 606 FIN 21 Niemi Uunila NJK 4 1 4 1 2 (12 DNF) 24 12
2nd 606 FIN 17 Andy Nyström Kalle Pihl NJK 2 4 1 (7) 3 2 19 12
2nd 606 FIN 22 Jesse Kylänpää Toni Kujansuu RPS 3 (5) 2 2 1 4 17 12
4th 606 FIN 6 Berndt Barner-Rasmussen Saku Santavirta NJK 1 (9) 3 3 7 1 24 15
5th 606 FIN 35 Kim Aganimov Andrei Aganimov ESF 5 3 (7) 5 6 6 32 25
6th 606 FIN 77 Mikko Mäki Kalle Knihti Rauman purjehdusseura 6 7 5 (10) 5 3 36 26
7th 606 FIN 40 Micke Fleege Max Fleege, Jan Fleege HSS 8 2 8 6 (9) 5 38 29
8th 606 SWE 868 Carl Krause   BS (9) 6 6 8 4 7 40 31
9th 606 FIN 12 Victoria Mankki Susanne Homén, Asta Salo BS 7 8 (10) 4 8 10 47 37
10th 606 FIN 66 Maija Saijonmaa Anne-Mari Laiho NJK (11) 10 9 9 11 9 59 48
11th 606 FIN 2 Pauliina Halttunen Kyra Koponen, Ruusu Halttunen BS 10 (12 DNF) 11 11 10 8 62 50

Laser 4.7 Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Helmname Crewname Club R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st Laser 4.7 FIN 195501 Monika Mikkola   esf 1 1 1 1 (4) 2 10 6
2nd Laser 4.7 FIN 187716 Anttoni Hautamaa   LrPS 3 (4) 2 3 1 3 16 12
3rd Laser 4.7 FIN 188361 Laura Takala   ESS 4 (6) 4 2 3 1 20 14
4th Laser 4.7 FIN 195500 Anton Store   2 3 3 8 (9) 7 32 23
5th Laser 4.7 FIN 20 Sami Saku   MSF 6 5 (7) 6 2 5 31 24
6th Laser 4.7 FIN 194803 Suvi-Tuuli Wikström   ESS (8) 2 6 7 6 4 33 25
7th Laser 4.7 FIN 196337 Otso Kirveskari   HSK 5 (10 DNF) 5 4 8 8 40 30
8th Laser 4.7 FIN 2 Milio Schauman   ÅSS 9 (10 DNF) 8 5 5 6 43 33
9th Laser 4.7 FIN 198220 Henrik Sinivuori   LP 7 7 (9) 9 7 9 48 39

Laser radial Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Helmname Crewname Club R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st Laser radial FIN 195505 Noora Koskiahde   BSF 1 2 3 1 2 (14 OCS) 23 9
2nd Laser radial FIN 193532 Sofia Toroi   ESF 2 3 5 (6) 1 3 20 14
3rd Laser radial FIN 196348 Niki Blässar   NJK 4 4 2 4 (6) 2 22 16
4th Laser radial FIN 191379 Ari \"Raaka-Arska\" Niemensivu   BSF 6 1 4 2 4 (8) 25 17
5th Laser radial FIN 92 Riku Vääriskoski   HSK 3 6 7 (14 DNC) 3 1 34 20
6th Laser radial FIN 192978 Victor Jansson   Näsijärven purjehdusseura 5 5 1 5 7 (14 OCS) 37 23
7th Laser radial FIN 19550 Niko Seppäläinen   HSK (14 OCS) 7 6 3 8 7 45 31
8th Laser radial FIN 194805 Niklas Kumpulainen   NJK 7 8 (11) 8 10 5 49 38
9th Laser radial FIN 185347 Henrik Svärd   HSK 8 (14 DNF) 8 7 9 10 56 42
10th Laser radial FIN 181478 Sakari Kalpio   HSK 10 (14 DNC) 14 DNC 11 5 4 58 44
11th Laser radial FIN 195516 Ida Wasström   ÅSS (11) 9 9 10 11 6 56 45
12th Laser radial FIN 190609 Ekku Salmensaari   mp 9 10 10 9 (12) 9 59 47
13th Laser radial FIN 169983 Pekka Taiminen   SPS 12 (14 DNF) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 82 68

Laser standard Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Helmname Crewname Club R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st Laser standard FIN 198227 Mattias Lindfors   BS (4) 2 1 2 1 4 14 10
2nd Laser standard FIN 198222 Teemu Rantanen   EPS 2 4 5 (8) 2 1 22 14
3rd Laser standard FIN 200651 Kaarle Tapper   HSK 1 5 2 (9) 4 5 26 17
4th Laser standard FIN 194637 Niklas Areschoug   MSF 5 1 (6) 3 6 3 24 18
5th Laser standard FIN 17 Matias Mikkola   (7) 3 3 7 5 2 27 20
6th Laser standard FIN 195506 Otso Ahvonen   NJK 3 (7) 4 5 3 6 28 21
7th Laser standard FIN 191580 Jussi Kirveskar   sps 6 6 (14 DNC) 4 7 7 44 30
8th Laser standard FIN 194712 Anton Therman   njk 11 8 7 1 11 (12) 50 38
9th Laser standard FIN 181812 Ukko Lappalainen   EPS 10 12 (14 DNC) 6 10 8 60 46
10th Laser standard FIN 181497 Ensio Toikkanen   Lohjan Purj. 9 (10) 10 10 9 9 57 47
11th Laser standard FIN 162722 Mikko Mäkipää   MP (13) 13 8 11 8 10 63 50
12th Laser standard FIN 76600 Michelangelo Messina   Lohjan Purj. (12) 9 9 12 12 11 65 53
13th Laser standard FIN 196344 Martin Still   TP 8 11 (14 OCS) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 75 61



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com